„Най-добрият начин да направим децата добри е като ги правим щастливи“ е написал отдавна Оскар Уайлд. И е прав! Защото щастливите деца, стават щастливи възрастни, които ще направят света едно по-добро място за живеене! Дали от тази максима са водени хората, които някога някъде вземат решение да има празник, посветен на децата, ние не знаем. Факт е, обаче, че вече почти 100 години много държави по света отделят специален ден от календара, за да покажат на малките човеци, че са важни и обичани! Това се случва през 1925 г. на Световна конференция в Женева, на която се разискват въпросите на детското здраве и благосъстоянието на децата. Включването на България в тази кауза става след създаването на Съюз за закрила на децата (1925 г.) от Констанца Ляпчева, княгиня Евдокия и д-р Стефан Ватев. Много скоро се учредяват и клонове на съюза в по-големите български градове. Повече ТУК:
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
На 21 и 22.10 се проведе “СеминАРТ II”, който беше организиран от сдружение “4етри” с финансовата подкрепа на общинска фондация “Русе - град на свободния дух”.
На 21.10. в семинарната си част, събитието беше посетено от близо 70 артисти от различни градове на страната, които имаха шанса да чуят три фундаментални лекции, посветени на бъдещата си музикална кариера.
Лекторите: Марко и Васил Анастасови - директори на най-бързо разрастващата се българска музикална компания - MUZE Management разкриха тайните на музикалните платформи, както и начините за монетизиране на музикалното изкуство. Искра Милкова - един от най-изявените вокални педагози в момента, работила в последните четири сезона на "Х фактор - България", акцентира върху визията, която трябва да притежава един успял артист. Тя проведе и практически занимания с вокалистите, присъстващи на семинара. Искрен Тончев Iskrata - популярен български изпълнител, автор и музикален продуцент на голяма част от песните, които оглавяват радио и телевизионните класации, разкри пред бъдещите музикални звезди важни похвати за създаване на качествен музикален продукт. За финал на лекцията участниците в семинара създадоха песен.
На 22 октомври, “СеминАРТ II” показа своята първа продукция в зала „Русе“. Концертът беше открит с изпълнение на Искра Милкова, Виктория Виналиева и нейната ученичка Стефания Горначка, която направи много силно участие в събитието. Вокалният педагог Искра Милкова, представи избрани от нея изпълнители, които демонстрираха част от наученото. А за финал подбраните участници завършиха с групово изпълнение на песента “Катерино моме” в акомпанимент на пиано.
Концертът продължи с набиращия популярност Sergie, който представи своите нови 4 авторски песни. Група “4етно”, продуцирана от сдружение “4етри”, изпълни своята нова песен – „Тази игра“ за пръв път пред публика. За финал на шоуто на сцената излезе Iskrata, който направи интересен бис заедно с група “4етно” и публиката.
Констатацията на лекторите и участниците в събитието беше ясна: „Русе е уникален град, в който има благоприятни условия за развитието на млади и качествени артисти от висок ранг. Всеки артист има нужда от своята публика, всеки стартира от някъде. А това беше и един от подаръците на събитието - пълна зала с прекрасна публика.