Националният празник на България наближава и вече започват приготовленията по неговото отбелязване. Отваряме архивните документи, за да научим дали назад във времето 3 март е бил най-големият празник на България и как е отбелязван. Повече прочетете ТУК...
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
- 90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
- Дарителски фондове в русенска девическа гимназия
- Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години
- 100 г. от рождението на Никола Боздуганов – поет, литературен критик, драматург и музикант
- 110 г. от рождението на Народния учител Руска Драгнева
- 100 години от създаването на Дома на изкуствата и печата в Русе
- Да си спомним за историка и преподавател в Русенския университет доц. д-р ист.н. Любомир Златев
- Наследницата на рода Бъклови - Кнесия Кафеджиева, събира памет за Русе
Всеки човек оставя след себе си диря със своя живот. И когато тази следа е ярка, за нас, архивистите, остава да съберем частиците история, формирайки вярна и ясна представа за личността - за нейните житейски перипетии, творчески продукти, научни търсения и лични изповеди. Името на доц. д-р ист.н. Любомир Златев е синоним на учен, който се грижи за опазване на историческата ни памет, на фактите и събитията, формирали ни като народ и нация. Неговият личен фонд е важно и стойностно попълнение за Русенския държавен архив.
Доц. д-р ист.н. Любомир Златанов Златев е роден на 30 януари 1952 г. в гр. София, в семейство на граничен офицер и монтажничка. Има две сестри. Завършва основното си образование през 1967 г. в училище „Братя Миладинови“ – Русе. След това продължава образованието си в Техникум по механотехника „Юрий Гагарин“, специалност „Хладилна и топлинна техника“. След дипломирането е приет за студент във Великотърновския университет със специалност „История“.
През 1981 г. Л. Златев сключва граждански брак, от който има две дъщери–Илияна и Ралица. През същата година започва работа в Държавен архив–Русе. Там той популяризира документалното богатство на институцията, като издава първите си публикации, които разкриват нови подробности от дейността на видни наши революционери.
През лятото на 1984 г. Л. Златев печели конкурс за асистент по история към катедра „Обществени науки“ при Висшето техническо училище „Ангел Кънчев“–Русе. В периода от 1984 до 1991 г. работи във ВУЗ–а като асистент и впоследствие-старши асистент. През 1989 г. е зачислен на свободна аспирантура, като в края на 1992 г. защитава докторска дисертация на тема „Политическите партии в Русенската община 1911-1923 г.“
От есента на 1991 г. д-р Л. Златев отново се връща на работа в Държавен архив–Русе. Там той продължава да се занимава с изследвания, свързани главно с миналото на Русе и Русенския край. Интересите му се насочват в областта на Новата и Стопанската история на страната. В тази насока има публикувани десетки статии, студии, монографии и документални сборници. Те са отпечатани в специализираните издания „Известия на учените“, „Алманах за историята на Русе“, „Архивен преглед“, „Векове“, „Архив за поселищни проучвания“, „Военноисторически сборник“, „Исторически преглед“, „Известия на държавните архиви“ и други. Публикации на д-р Л. Златев откриваме и в списанията: „Седем дни в Русе“, „Една седмица в Русе“ и във вестниците „Дунавска правда“, „Утро“, „Студентска искра“, „Русенски стандарт“ и други. От комплектуваните публикации на д-р Л. Златев черпим сведения за неговите интереси в областта на историческата наука. Натъкваме се на мащабни и задълбочени проучвания на живота и делото на изтъкнати личности като Захари Стоянов, капитан Петко войвода, Гаджал войвода, Цани Гинчев и други. Д-р Л. Златев има отношение и към стопанското и икономическо развитие на страната, и в частност на град Русе. За това свидетелстват научните статии: „Първа българска частна търговска камара“, „По въпроса за създаването на свободна безмитна зона в Русе“, „Отражение на следвоенната икономическа криза в стопанското развитие на Русе (1918-1923)“, „За някои по-съществени моменти в стопанското развитие на Русе на границата между XIX и XX век“, „Тенденции в стопанското развитие на Русе между двете световни войни (1918-1939)“, „Стопанско и обществено-политическо развитие на Русе от Освобождението до войните“, „Стопанското развитие на Русе по време на Втората световна война (1939-1945)“ и други, публикувани в специализирани издания.
Доц. д-р ист.н. Л. Златев има издадени повече от 30 книги, студии, монографии, някои от които в съавторство. За цялостен принос през 2002 г. става Лауреат на Съюза на учените, клон Русе от секция „Обществени науки“.
През пролетта на 2005 г. му е присъдено научното звание „Доцент“, а на 21 ноем. 2014 г. научната степен „Доктор на науките“ по научна специалност: История на България в професионално направление: 2.2. История и археология за дисертационния труд на тема: „Вътрешната добруджанска революционна организация /ВДРО/ (1923-1940 г.)“. Дисертационният труд третира важен проблем от новата българска история, свързан с националноосвободителното движение на добруджанските българи в периода между двете световни войни. В научния труд са направени важни изводи за ролята на ВДРО за запазване на българското самосъзнание на добруджанското население, като акцента пада върху обстоятелството, че ВДРО е единствения клон на българското националноосвободително движение между двете световни войни, който макар и частично, осъществява своята най-важна цел-възвръщането на Южна Добруджа към България през септ. 1940 г.
Като виден историк и изтъкнат учен доц. д-р ист.н. Любомир Златев, е творец, който формира безстрастно съждение, чийто генезис не е повлиян от принудителната сила на информацията, кодирана в „мозъчния компютър“. За това свидетелстват печатните издания, написани от него, някои и в съавторство. Във фонда му могат да бъдат открити книгите: „Русенска търговска индустриална камара 1895-1947“, „125 години Русенска община 1865-1990. Русенска комуна 1919-1921“, „125 години Русенска община 1865-1990“, „100 години Русенска търговско индустриална камара“, „Политическият живот в Русе 1879-1900“, „Русенските кметове 1878 – 2005“, „Стопанското развитие на Русе 1878-1947“, „Вътрешната добруджанска революционна организация (ВДРО) 1923 – 1940“ и други.
Доц. д-р ист.н. Л. Златев е изявен български учен, чиито изследвания са свързани с Русе и Русенската община. Издадените от него книги, защитените дисертации и множеството научни статии са ценни свидетелства за политическата обстановка и гражданската конюнктура на епохата, която разглежда в своите трудове. Д-р ист.н. Л. Златев води лекционни курсове по „История на балканските народи“, „Нова и съвременна история на България I и II част“, „Архивистика и музейно дело“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. През годините сътрудничеството между д-р Л. Златев и Държавен архив- Русе продължава. Студентите, които той обучава провеждат част от практическите си занятия в отдела. Те са подпомагани както с документи, така и с експертна помощ при своята подготовка.
Доц. д-р ист.н. Л. Златев умира на 27 ян. 2025 г. в Русе. Любомир Златев е радетел за опазване на историческата ни памет, учен и творец, чиито научни постижения като късчета от пъзел заемат своето достойно място в родната ни история.
Автор: Д-р Надежда Цветкова, главен експерт в Държавен архив - Русе