Малцина днес си дават сметка, че управлението на автомобил в България има не просто техническо, а и културно и историческо измерение. И както всяка значима дейност, свързана с обществото, и тази заслужава своя ден – ден на уважение, на признание и на спомени. За такава дата е избран Спасовден – един от най-почитаните християнски празници, Възнесение Господне, който носи в себе си символиката на въздигане и духовност. Повече прочетете ТУК...
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
- 90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
- Дарителски фондове в русенска девическа гимназия
- Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години
- 100 г. от рождението на Никола Боздуганов – поет, литературен критик, драматург и музикант
- 110 г. от рождението на Народния учител Руска Драгнева
- 100 години от създаването на Дома на изкуствата и печата в Русе
- Да си спомним за историка и преподавател в Русенския университет доц. д-р ист.н. Любомир Златев
- Наследницата на рода Бъклови - Кнесия Кафеджиева, събира памет за Русе
- Патриотизъм и празник. Русе и честването на Освобождението в миналото
- 195 години от рождението на Филип Тотю
- Преди 130 г. Мъжката гимназия в Русе получава името си „Княз Борис“
- Константин Казанджиев - Бохемът на Русенската опера
- Скромният 24 май след трагедията – празник в сянката на атентата в храм „Света Неделя“
За шеста поредна година Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Община Русе отправят предизвикателство към любителите на обектива чрез националния фото и видео конкурс на тема„ Обичаме Русе“. Това е инициатива, която има за цел да покаже красивата страна на града и всичко хубаво, което се случва в него. Спонсори на конкурса са „Тива Плюс“ ЕООД и „Смарт Спед“ ЕООД.
Идеята на конкурса е да бъдат насърчени всички жители и гости на града, фотолюбители и професионални фотографи да уловят и запечатат с обективите си невероятни и вдъхновяващи моменти от най-големия дунавски град в България.
Тази година организаторите добавят ново направление – Видеоклип с два раздела: "Видеоклип" и "Видеоклип, съдържащ въздушни кадри".
Всеки желаещ може да участва в националния фото и видео конкурс „Обичаме Русе“ с фотографии и видеоклипове, които представят значими сгради, паметници, панорами, производствен или работен процес, събития или просто приключения от град Русе. Очакванията са, те или разказите, които пресъздават, да бъдат пряко обвързани с темата на конкурса и да въздействат емоционално. Необходимо е снимките и видеоклиповете да притежават естетическа стойност, да отговарят на зададената тема и да спазват посочените в Регламента на конкурса изисквания.
През 2024 година беше открит нов раздел в конкурса - „Черно-бяла фотография“, който привлече голям интерес и събра много стойностни и интересни фотографии. Организаторите се надяват новото направление Видеоклипове тази година да провокира създаването на вълнуващи видео творби, запечатали неповторимия дух и вълнуващите събития в град Русе. Станалите вече традиционни раздели „Аерофотография“, „Пейзажи“, „Събития и уловени моменти“ и „Бизнесът на Русе“ се запазват, тъй като интересът към тях не намалява. В раздел „Пейзажи“ снимките ще бъдат оценявани в три категории: деца (на възраст 7 – 15 год.), любители (над 16 год.) и професионалисти. В останалите четири раздела участниците ще бъдат класирани без разделение на база възраст или професионален опит.
Право на участие във фотоконкурса имат всички желаещи, любители и професионални фотографи, без ограничения във възрастта. Лица, ненавършили 18 години, могат да участват единствено след съгласието на техните родители или законни настойници. Всеки автор може да участва с максимум 5 снимки във всеки от обявените раздели за фотографии и с до 3 видеоклипа. Повече информация за категориите в отделните направления и раздели, изискванията за фотографиите и видеоклиповете може да научите от пълния Регламент на конкурса „Обичаме Русе“. Фотографиите и видеоклиповете ще бъдат оценявани от жури, включващо представители на Фондация „Русе – град на свободния дух“, „Тива Плюс“ ООД, „Смарт Спед“ ЕООД, Община Русе и други. Критериите за оценка са: принадлежност към темата на конкурса, естетическо изпълнение, оригиналност, визуално въздействие.
Регистрацията за участие и изпращането на снимки става на адрес rusefreespiritcity@gmail.com от 12 май до 20 часа на 10 октомври 2025 г.
Фаворит на публиката също ще бъде избран чрез вот във Фейсбук страницата на Фондация „Русе – град на свободния дух“. Гласуването може да бъде направено от 13 октомври до 23:59 ч. на 23 октомври 2025 г. Наградените през предходните 2 издания на конкурса автори в тази категория няма да бъдат включени в класирането за тази награда.
Наградите и в двете направления ще бъдат обявени и връчени на специална церемония при откриване на изложба, в която ще участват победителите, класирани от журито във всяка категория, като са предвидени и парични награди.