Повече за Димитър Гайдаров (Матрито) и връзката му с Русе може да прочетете тук.
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
За първи път русенци имаха възможността да посрещнат международните бегачи от глобалната щафета „Пробег на мира“. Във финалните километри преди пристигането им на кея в дунавския град към тях се присъединиха и множество спортисти от местните клубове.
„Тази година пробегът започва на 27 май от извора на р. Дунав в Германия. Бягайки от страна в страна, предаваме факела на мира на хората, за да може всеки от тях да отправи своите собствени молитви и пожелания за един по-хармоничен, осъзнат и духовно извисен свят“, каза капитанът на международния отбор от бегачи Садананд Магии от Ирландия.
Тимът е съставен от близо 20 атлети, представители на Полша, Австрия, Румъния, Сърбия, Латвия, Германия, Хърватия, Украйна и България. В периода 2-9 юли те преминаха през повече от 35 населени места в родината, сред които Видин, Белоградчик, Козлодуй, Плевен, Никопол, Свищов, Велико Търново и ще продължат каузата си с бягане до Тутракан и Силистра.
„От сърце ви пожелавам мечтата ви за мир, която ви отвежда толкова далеч, постепенно да завладее всички народи по целия свят“, поздрави ги кметът Пенчо Милков.
Заедно с бегачите той откри на кея паметна плоча, която обявява българската част на р. Дунав за т.нар „цвете на мира“. Със своята красота и обединяваща сила, тя свързва десет европейски държави и вдъхновява хората да живеят в мир и разбирателство.
Песен на българо-английски пък отбеляза края на кратката церемония по определянето на „дърво на мира“, което се прави по традиция на всяко от местата, където отборът бива посрещнат.
Участниците в щафетата връчиха на кмета сертификат за признателност към всички русенци и наградиха с медал носителката на 30–годишния рекорд на дълъг скок Силвия Монева и областния координатор на гр. Русе към Министерството на младежта и спорта Елеонора Гурбанова,
На спортния празник присъстваха зам.-кметът Магдалина Илиева, председателят на Общински съвет-Русе Иво Пазарджиев, председателят на общинската комисия по младежта и спорта и общински съветник Елисавета Досева и координаторът на Пробега на Мира за България Андрей Стефанов.
Пробегът на мира е глобална щафета, създадена през 1987 г. от индийския философ, спортист, поет и радетел за мир – Шри Чинмой (1931-2007). Инициативата е подкрепяна от редица изтъкнати спортисти, обществени и културни дейци по света като Нелсън Мандела, Майка Тереза и Принцеса Даяна.
В момента тя обхваща над 150 страни от всички континенти, като бегачите пренасят по целия маршрут горящ факел – символ на стремежа на хората към разбирателство и хармония.