Малцина днес си дават сметка, че управлението на автомобил в България има не просто техническо, а и културно и историческо измерение. И както всяка значима дейност, свързана с обществото, и тази заслужава своя ден – ден на уважение, на признание и на спомени. За такава дата е избран Спасовден – един от най-почитаните християнски празници, Възнесение Господне, който носи в себе си символиката на въздигане и духовност. Повече прочетете ТУК...
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
- 90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
- Дарителски фондове в русенска девическа гимназия
- Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години
- 100 г. от рождението на Никола Боздуганов – поет, литературен критик, драматург и музикант
- 110 г. от рождението на Народния учител Руска Драгнева
- 100 години от създаването на Дома на изкуствата и печата в Русе
- Да си спомним за историка и преподавател в Русенския университет доц. д-р ист.н. Любомир Златев
- Наследницата на рода Бъклови - Кнесия Кафеджиева, събира памет за Русе
- Патриотизъм и празник. Русе и честването на Освобождението в миналото
- 195 години от рождението на Филип Тотю
- Преди 130 г. Мъжката гимназия в Русе получава името си „Княз Борис“
- Константин Казанджиев - Бохемът на Русенската опера
- Скромният 24 май след трагедията – празник в сянката на атентата в храм „Света Неделя“
В спомените на много русенци все още изплува името на винаги усмихнатия Константин Казанджиев. Познат още като „Фалана“ или „Батето“, закърмен с музика още от най-ранната си детска възраст, той е един от хората имащи водеща роля при създаването на Русенската опера в края на 40-те години на ХХ в.
Константин Василев Казанджиев е втори син в семейството на Миланка Казанджиева и Васил Костов Казанджиев. Роден е на 29 април 1900 г. в Русе. По думите на неговата племенница - Бонка Стоянова, майка му била рядко весела и симпатична жена и именно от нея той е наследил чувството си за хумор, своя бодър дух и весел нрав. Константин учи в Първа мъжка прогимназия „Ангел Хаджиоглу” – Русе, днес ОУ „Отец Паисий“. От малък той пеел соловите партии в училищния хор и изпълнявал главните роли в оперетите, поставени от учителя по музика. Бил също така солист и на първото музикално дружество за деца в Русе – „Емануил Манолов“. Тъй като и другите деца (общо пет) в семейството били музикални – Иван свирел на китара, Мария – на мандолина, често зимните вечери в къщи се превръщали в семейни концерти – всички свирели и пеели, Константин бил солист, а майка му пеела двугласно.
След прогимназията, Константин Казанджиев завършва Русенската мъжка гимназия „Княз Борис"(1918), а мечтата му била да учи пеене. Родителите му го изпратили в Германия, където по това време по-големият му брат Иван Казанджиев (по-късно директор на з-д „Георги Димитров“) учел машинно инженерство. По тяхно настояване Константин записва специалността „Външна търговия”. Той владеел много добре немски език и следването му вървяло успешно, но не спирал да мечтае за музикалната столица – Виена и за музикална кариера. Скоро се преместил и записал във Виенската консерватория, като успоредно с външна търговия започнал да учи и музика. Завършил и двете специалности с отличие, а за да не затруднява прекалено родителите си в издръжката на двама студенти в чужбина, започнал работа в търговска фирма, където водел балансите им. Виена много допадала на Константин Казанджиев, защото му напомняла за родния град Русе. Тук той завързва близки отношения с композитора Франц Лехар, с оперните певци Тодор Мазаров (тенор) и с прочутия бас Борис Христов.
Певческата кариера на Казанджиев във Виенската опера започнала с дебют в ролята на Канио от операта „Палячо” на Леонкавало и Рудолф от операта „Бохеми” на Пучини. Той участвал в концерти във Виена и спечелва титлата Камерзингер. През 1930 г. след издържан публичен изпит, той станал член на Международната артистична организация. За свое и на меломаните съжаление, по настояване на родителите си, К. Казанджиев се завръща в Русе и започва работа в сферата на търговията – като износител на грозде и зеленчуци за Германия, защото „цигулар къща не храни“. Както всяка дейност с която се захване и в търговията К. Казанджиев вложил цялата си душа и сърце. Той работел неуморно, утвърдил се и си спечелил име в областта на външната търговия.
Но музиката си останала неговата мечта. Реализацията ѝ намира, когато в края на 40-те години на ХХ в. в Русе се формират условия за създаване на Русенската опера и Константин Казанджиев е сред русенците, имащи водеща роля. Той използва свои познати в музикалните среди, за да постави този въпрос в столицата, а според племенницата му, участва и със собствени средства. А когато операта вече е факт, той става неин артистичен секретар. В тази си роля предприема много пътувания в търсене на оперни артисти – млади дарования или вече утвърдени професионалисти, които да попълнят състава на Русенската опера. Неговото обаяние успява да привлече в Русе Евгения Бабачева, Мария Бохачек, Маргарита Начева, Косьо Лунгов, Николай Здравков, Кирил Кръстев, Пенка Маринова и редица други. Приятел е с първите диригенти на операта Константин Илиев и Добрин Петков. Казанджиев е целодневно в операта и не пропуска вечерно представление – весел и щастлив в директорската ложа. Артистите го обичали и уважавали, тъй като винаги можели да разчитат на него за помощ, за съвет, дори само да ги изслуша. С прозвището „Фалана“ бил известен сред русенци, а в операта го наричали просто „Батето“. К. Казанджиев бил душата на всяка компания, неизчерпаем като разказвач и имитатор, с много приятели и любим гост в домовете им.
Дори и след пенсионирането си Константин Казанджиев остава свързан с Русенската опера, не пропуска представление - гастрол или концерт, а често посещава и репетициите. Музиката и допирът с нея поддържат жив духа му.
Константин Казанджиев завършва жизнения си път на 24 август 1979 г. в Русе, изпратен с голяма любов от русенци.
Автор: Таня Великова, Държавен архив - Русе