След Първата световна война в България възникват общи сдружения на творчески личности, оставили своя отпечатък в различни области на изкуството. Функциите по опазване на националните ценности и идеали и претворяването им в изкуство се реализират от културно-просветните и професионални организации на интелигенцията. Държавата налага активна културна политика, която стимулира обединителни процеси между артистичните и културни среди. Необходимостта от възстановяване на националното самочувствие и търсенето на нови общочовешки ценности предоставя на образованието и културата силни възпитателни функции. За предстоящото откриване на Дома на изкуството и печата в Русе четем във в. „Русенска поща“ от 16 дек. 1924 г.: „Домът на изкуствата и печата в Русе ще започне своята публична дейност с редица беседи на нашия съгражданин писателя Добри Немиров. Повече прочетете ТУК...
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
- 90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
- Дарителски фондове в русенска девическа гимназия
- Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години
- 100 г. от рождението на Никола Боздуганов – поет, литературен критик, драматург и музикант
- 110 г. от рождението на Народния учител Руска Драгнева
На 23 ноември 2024 г. на пл. „Свобода“ беше открита изложба с отличените фотографии и бяха връчени наградите на победителите в тазгодишния национален фотоконкурс ОБИЧАМЕ РУСЕ. Русенци и гостите на града могат да се насладят на общо 76 снимки от 49 автора, експонирани на пана до шадраваните пред сградата на Общината.
Общинска Фондация „Русе – град на свободния дух“ организира националния фотоконкурс за пета поредна година под егидата на Община Русе, с финансовата подкрепа на „Холлеман България“ ООД и „Тива Плюс“ ООД. Красивата страна на град Русе и всичко хубаво, което се случва в него, провокираха тази година в ОБИЧАМЕ РУСЕ да се включат 62 професионалисти, любители, деца и младежи, които изпратиха общо 422 снимки. Членове на журито бяха: Галя Валачева, представител на „Тива Плюс“ ООД, Младен Ганчев – „Холлеман България“ и Десислава Господинова, член на Управителния съвет на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“. Наградите на победителите бяха връчени от г-н Цветослав Димитров, Директор на дирекция „Образование и култура“ в Община Русе: „Този конкурс вдъхновява хората да снимат красивия ни град и да се занимават с нещо толкова хубаво като фотографията! Поздравления за всички вас, които сте успели да запечатате уникални моменти и гледки от Русе – градът на свободния дух!“
В раздел „Аерофотография“, със снимката „Телевизионно замъгление“, на първо място беше класиран Милчо Йовчев. В раздел „Събития и уловени моменти“ първото място грабна Иво Ботев с атрактивна фотография от Грийн Рок Фест Русе 2024. Анна Анастасова спечели първо място в раздел „Пейзажи“, категория „Професионалисти“ с фотографията „Русенски залез в слънчогледовите полета“, а в категория „Любители“ отличието отиде за снимката на Ангел Ангелов – „Гълъби търсят прохлада“. В раздел „Пейзажи“, категория „Деца“, първа награда получи 15-годишната Денислава Георгиева от Варна със снимката си „Площадът пред Библиотеката“. В раздел „Бизнесът на Русе“, категория „Професионалисти“, голямата награда заслужи Деница Димитрова и нейната фотография „Жътва“, а при „Любители“ първа стана фотографията на Галина Михайлова – „Искри в СЛ Индъстрис Русе“. Ваньо Димитров получи първото място в категорията „Черно-бяла фотография“ с трогателната снимка „Поколения“. След оспорвано гласуване във Фейсбук страницата на Общинската фондация наградата на публиката грабна Елица Тодорова със снимката „Гледка от телевизионната кула“, а наградата на журито заслужено получи Явор Мичев.
Отличените фотографи получиха парични награди съгласно регламента на конкурса, а церемонията бе съпътствана от представянето на изложбата на открито, която включва не само отличените фотографии, но и други красиви изображения на Русе, изпратени за участие в конкурса. Изложбата ще радва русенци и гостите на града седмици наред.
Всички фотографии от тазгодишния Национален фотоконкурс „ОБИЧАМЕ РУСЕ“ можете да намерите ТУК - на фейсбук страницата на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“