Ромео Райчев е беспорно един от най - талантливите български диригенти, повече за него може на прочетете тук.
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- С музика в сърцето - 110 години от рождението на Борислав Михайлов
Приключи второто издание на фотоконкурса "Моето незабравимо преживяване в Русе", организирано от Фондация „Русе – град на свободния дух“. Тази година в него участваха 34 професионалисти, любители, деца и младежи, които изпратиха 113 снимки.
Наградите на победителите бяха връчени от зам.-кмета по икономика и международно сътрудничество и председател на Управителния съвет на Фондацията Златомира Стефанова и зам.-кметът по хуманитарни дейности и член на УС Енчо Енчев.
В раздел „Пейзажи, събития и уловени моменти“, категория „Деца“, на първо място се класира Мартин Матеев от Русе за фотографията си „Огледални реалности“. На второ място в същия раздел и в същата категория се класира Божидара Илиева със снимката „Детайли“, а третото място си поделиха Кристина Владова и Марина Илиева за творбите си съответно „Музей на транспорта“ и „Исторически музей“.
В раздел „Пейзажи, събития и уловени моменти“, категория „Любители“, първото място грабна Севдалин Емануилов с фотографията си „Шопски лазарки“. Второто място бе заето от Сергей Драганов за снимката „Съзидание“. Третото място спечели Преслава Славчева за фотографията й „Надежда“. В тази категория бяха присъдени две поощрителни награди. Те са за фотографиите „Обичам Русе“ на Елица Петкова и „Устрем“ на Мартин Стоянов.
Иво Ботев спечели първо място в раздел „Пейзажи, събития и уловени моменти“, категория „Професионалисти“, с фотографията си „Рок завинаги“. На второ място се класира фотографът Цветомир Цветанов със снимката си „Танцьорите сред нас - Танцова експлозия сред въздишките на моста“. Трето място в тази категория бе присъдено на Петър Стаменков за творбата му „Engineer of deаth“.
В раздел „Аерофотография“, категория „Професионалисти“, първа награда спечели Явор Мичев със снимката си „Русе чества 24-май“. На второ място бе поставена снимката „С балон към залеза“ на Стефан Матеев. Трето място в тази категория не бе присъдено.
В раздел „Аерофотография“, категория „Любители“, първа награда получи Петър Найденов за снимката си „Приливна мъгла“. Второто място беше заето от Милчо Йовчев за фотографията му „Доходното здание“. Трета награда беше присъдена на Мартин Стоянов за снимката му „Поглед отвисоко“.
Наградата на публиката грабна Цветелина Цветанова с фотографията си „Есен-зима 2020“, а наградата на журито беше присъдена на Явор Мичев за фотографията му „Светият кръст“.
Отличените фотографи получиха парични награди, като съгласно регламента наградата за първо място е 300 лв., за второ - 200 лв., за трето – 100 лв. Наградите на публиката и журито са в размер на 200 лв., като бяха дадени и две поощрителни награди от 50 лв.
Фотографиите и фотографските проекти бяха оценявани от жури в състав: Златомира Стефанова - заместник-кмет "Икономика и международно сътрудничество" и председател на управителния съвет на фондация „Русе – град на свободния дух“, Енчо Енчев – зам.-кмет „Хуманитарни дейности“ и член на УС на Фондацията, Десислава Господинова – старши експерт „Връзки с обществеността“ в Община Русе, Елена Минкова – изпълнителен директор на фондация „Русе – град на свободния дух“ и Севдалина Кинова – професионален фотограф.