Денят на Конституцията и юриста е ден за гордост и преклонение пред нашите предци, които, с приемането на Търновската конституция на 16 април 1879 г., поставят началото и въвеждат конституционализма и правото като основополагащи принципи в устройството на младата българска държава. Учредителното събрание изработва първата българска конституция в духа на възрожденските идеали, съчетани с най-модерните възгледи за държавността в Европа, за да осигури и защити своите граждани във всички сфери на обществения живот. От тогава до днес българските юристи отстояват тези достижения, а ние като русенци можем да изпитваме огромна гордост, че част от големите имена - пазители на правото е роденият в Русе проф. Венелин Ганев. Повече за живота на известния общественик можете да прочетете тук.
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
120 години от първата кинопрожекция в България
Бални страсти от преди две столетия
6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
Васил Левски - 180 години безсмъртие
65 години от създаването на Държавен архив – Русе
Как русенци са творили добро в миналото
Пробуждането като състояние на духа
В авангарден спектакъл „Prêt-à-porter - Готово за носене“ участваха децата от предучилищните групи в ДГ„Детелина“, ДГ„Зора“, ДГ„Снежанка“, ДГ„Звездица”, ДГ„Русалка“, ДГ„Незабравка“, техните родители и педагози в изпълнение на дейност „Училище по взаимност“ в проект на Община Русе „Богатството на различията – приобщаващо образование за интелигентен растеж“, по ОП „НОИР“. Събитието беше ретроспективен фокус към облеклото в различни култури и общности и беше организирано като дебют на млади етно-дизайнери.
На подиума на „Prêt-à-porter - Готово за носене“, който беше изграден на площада пред Община Русе, дефилираха двойки-модели дете и родител. Всяка детска градина се представи като модна къща със собствена колекция и творчески екип, в който децата бяха в роли на главен дизайнер с помощници, модели (деца+родители), PR, коафьори, фотографи, макияж-мейкър, backstage-мениджър, технически асистенти и фен-група в публиката. Дефилето представи национални носии на различни етноси, работно облекло за различни професии, спортни екипи, официални облекла, авангардна мода, аксесоари и прически. Гост-участници в спектакъла бяха децата от ДГ „Червената шапчица“, които са приятели на проекта и на своите връстници от предучилищните групи на шестте детски градини.
Дейността „Училище по взаимност“ приобщава деца и родители от различни социални групи да сближават своите интереси и дава възможност за съвместни празници и инициативи. С разкриването на семплия израз „Prêt-à-porter“ в „Готово за носене“ деца и родители получават практичен аспект за разбиране на облеклото и прилагане на модата. Децата осъзнават смисъла на екипността, важната роля на всеки един, формират човешки взаимоотношения, възпитават естетически вкус и възприятия.