Русенски истории
Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години

„Най-добрият начин да направим децата добри е като ги правим щастливи“ е написал отдавна Оскар Уайлд. И е прав! Защото щастливите деца, стават щастливи възрастни, които ще направят света едно по-добро място за живеене! Дали от тази максима са водени хората, които някога някъде вземат решение да има празник, посветен на децата, ние не знаем. Факт е, обаче, че вече почти 100 години много държави по света отделят специален ден от календара, за да покажат на малките човеци, че са важни и обичани! Това се случва през 1925 г. на Световна конференция в Женева, на която се разискват въпросите на детското здраве и благосъстоянието на децата. Включването на България в тази кауза става след създаването на Съюз за закрила на децата (1925 г.) от Констанца Ляпчева, княгиня Евдокия и д-р Стефан Ватев. Много скоро се учредяват и клонове на съюза в по-големите български градове. Повече ТУК:

 

Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.

 

Стоянка Мутафова

Освобождението на Русе

120 години от първата кинопрожекция в България

Добри Немиров

Бални страсти от преди две столетия

Русенската тарла

6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век

"В началото бе словото"

Димитър Вятовски

Здравко Кисьов 

Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи

Река Дунав

Васил Левски - 180 години безсмъртие

Спомен за ваканцията

Стоян Михайловски

65 години от създаването на Държавен архив – Русе

Как русенци са творили добро в миналото

Леон Даниел

Пробуждането като състояние на духа 

Сирни Заговезни

Всички лица на жената

Спасяването на българските евреи

Проф. Венелин Ганев 

Надя Винарова 

Български червен кръст

Спортът - воля, дух, обединение на хората

Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното

Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България

Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!

Началото на волейболната игра в Русе и региона

115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"

- 125 г. от рождението на Негово Величество Цар Борис III Обединител - последният властвал български монарх

- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта

- Зараждане на борбата в Русе и региона

- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула

- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе

- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка

- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?

Балетът като магия

- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"

- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта

- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов

- Русе и борбата му с епидемиите в миналото

- 60 години куклен театър в Русе

- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов

- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре

- Фамилия Оджакови

- Когато в киносалоните започва да звучи екранът

- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови

- Заедно на сцената и в живота

- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси

- Община Русе в Деня на Общините

- Как се строи град

- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот

- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе

- От партийните архиви за строителството на летище Русе

- 60 години русенски духов оркестър

- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години

- От архивите на русенския Яхтклуб

90 години от рождението на маестро Георги Делиганев

Дарителски фондове в русенска девическа гимназия

Новини

90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
06.04.2024

Тази година отбелязваме 90-годишнина от рождението на емблематичната и колоритна личност-вокалния педагог и изтъкнат хоров деятел маестро Георги Делиганев, получил широко национално и международно признание.

 

Роден на 6 април 1934 г. в град Русе, Г. Делиганев завършва средно образование в Народно трето смесено средно училище „Н. Й. Вапцаров“ – Русе през 1952 г. Дипломира в Българската държавна консерватория - София с отличен успех и получава квалификация „Оперно пеене“ през 1958 г. На 14 авг. 1963 г. е назначен за редовен преподавател по пеене IV-та степен в Средното музикално училище-Русе. В периода 1963-2004 г. Г. Делиганев работи в Националното училище по изкуствата (НУИ) „Проф. В. Стоянов“-Русе. Подготвил е, в различни форми на обучение над 130 певци и певици, голяма част от които пеят в български и европейски оперни театри и професионални състави. Сред тях има носители на награди от национални и международни певчески конкурси и фестивали: Орлин Атанасов, Иван Кюркчиев, Мартин Цонев, Светла Кръстева, Андреана Николова, доц. д-р Николай Моцов, Венцеслав Атанасов и други. Г. Делиганев води майсторски класове, член е на жури на национални и международни певчески конкурси и фестивали.

 

На 10 май 1983 г. е зачислен като аспирант на самостоятелна подготовка по „Дирижиране“, специалност „Хорово дирижиране“ към Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Българска държавна консерватория с разработка на кандидатска дисертация на тема: „Вокалната работа в хоровия колектив“. Г. Делиганев придобива Първи клас-квалификация от Министерството на народната просвета-София през 1987 г. Удостоен е през 1990 г. от министъра на народната просвета с педагогическото звание „главен учител“. През м. окт. 1990 г. Г. Делиганев печели официално обявения от Министерството на културата конкурс за директор на Народна опера-Русе със срок до 31 дек. 1991 г. През м. май 1991 г. зам. министърът го уведомява, че длъжността директор на операта се обявява за конкурсна и срочния му трудов договор няма да бъде подновен. Г. Делиганев има над двадесет годишно сътрудничество с Русенската опера, където освен директор е бил вокален педагог, художествен консултант и главен художествен ръководител. Г. Делиганев е трайно свързан повече от 30 години с проблемите на хоровото дело в България. Той е първият български вокален педагог, който целенасочено и задълбочено се заема с масовото вокално възпитание в българските хорове. В хор „Родина“-Русе работи 26 години съвместно с диригента проф. Васил Арнаудов (от 1965 г. до смъртта му през 1991 г.). Равносметката от това ползотворно сътрудничество се изразява в: 36 награди от реномирани европейски хорови конкурси (4 големи; 23 първи; 8 втори и приза „Хор Свят“– 1988 г.) и 207 концерта с а-капелни и кантатно-ораториални програми, от които 83 изнесени в Русе. През същия период хор „Родина“ има 16 участия на Международния фестивал (МФ) „Мартенски музикални дни“-Русе и Зимни музикални вечери – Русе, в които наред с а-капелните програми са изпълнени и такива мащабни творби като: „Коронационна меса“ и „Риквием“ от Моцарт; „Годишните времена“ и „Сътворението“ от Й. Хайдн; месите в до мажор на Бетовен и в сол мажор на Шуберт; „Военен реквием“ от Бритън.

 

Хорът има многобройни записи в БНТ, грамофонни плочи и дискове, издадени от фирмите „Балкантон“, „Мелодия“, „Телдек“. Осъществил е радио и телевизионни продукции с ВВС, Френското радио, Рижкото радио, радио Берлин, български и немски телевизии. През годините Г. Делиганев оказва методическа и практическа помощ на русенските хорове: детски хор „Дунавски вълни“, „Детско-юношеска хорова школа със индентично име (1992-1993 г. Делиганев е художествен ръководител), девически хор към школата, хор „Васил Арнаудов“ и хоровата формация „Родина II“.

 

Три сезона 1994-1996 г. Делиганев е художествен ръководител на хор „проф. В. Арнаудов“-Русе. През този период хорът, наред с а-капелните си концерти, има три поредни участия в МФ „Мартенски музикални дни“-Русе с крупни кантатно-ораториални творби: „Матеус Пасион“ от Й. С. Бах, „Реквием“ на Брукнел и „Кантата Академика“ от Бритън. През 1997-1998 г. Делиганев е художествен ръководител на създадената от него формация „Родина“, която през 1998 г. в участва в Международния фестивал „Мартенски музикални дни“- Русе със „Симфония на псалмите“ от Стравински. Паралелно с работата си с хор „Родина“-Русе и русенските хорове, Г. Делиганев оказва практическа помощ на хорове в редица градове на страната, особено във В. Търново, Стара Загора, Пловдив, Хасково, Ямбол, Видин, Силистра и др. Маестрото има голям принос за израстването на мъжкия хор „Емануил Манолов“-Габрово, където работи двадесет и пет години съвместно с проф. Христо Арищиров и има получени седем първи международни награди. Не по-малък е приносът му за съхранението, подготовката и развитието на първия български хор „Янко Мустаков“- Свищов, на който е художествен ръководител двадесет  години. Наред с практическата си дейност, Г. Делиганев разработва теория и методика на вокалното възпитание в хоровете. Автор е на редица публикации в специализирани издания. През 1970 г. издава учебно пособие по темата. През 1980 г. е отпечатан трудът му „Вокалната работа в хора“, който е единствената съществена разработка у нас в областта, насочена  директно към хоровите диригенти и вокални педагози, работещи с хоровете. Четвърт век Г. Делиганев е постоянен лектор на конференциите и семинарите на българските хорови диригенти. Многократно е участвал в провеждане на дългосрочни курсове за повишаване квалификацията на хоровите диригенти. Г. Делиганев е носител на национални награди и отличия, сред които: орден „Кирил и Методий“ II степен през 1972 г.; Националната награда „Неофит Рилски“- 1997 г.; „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци-2005 г. и „Златен плакет“ на Българския хоров съюз. На 22 май 1984 г. за изключителни заслуги в развитието на хоровото дело в страната и Великотърновски окръг, за всестранната помощ при подготовката на първия български хор „Янко Мустаков“- Свищов, Изпълнителния комитет на Общински народен съвет град Свищов удостоява Г. Делиганев със званието „Почетен гражданин на град Свищов“. На 23 окт. 1987 г. за активна и дългогодишна дейност като вокален педагог, за приноса му в развитието на мъжкото хорово пеене и постигнати високи резултати от мъжкия хор на запасните офицери „Емануел Манолов“-Габрово, Изпълнителният комитет на Общинския народен съвет обявява за „Почетен гражданин на град Габрово“ Г. Делиганев, като тържествено са му връчени „Ключ на града“ и „Почетен знак“.

 

За първи път, през 2001 г. във В. Търново доц. Лилия Наумова и Г. Делиганев създават летни майсторски класове по пиано и класическо пеене, с амбицията, през годините, градът да стане притегателен център за музиканти и лектори от цял свят. За изключителен принос и издигане авторитета на град Русе в областта на музикалното изкуство и вокалната педагогика на 2 март 2005 г., Общински съвет-Русе удостоява Г. Делиганев с наградата „Почетен гражданин на град Русе“. На 23 май 2009 г. Общински съвет-Русе удостоява Г. Делиганев с награда „Русе“ в категория „Цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата“, за значим професионален принос в развитието на националната музикална култура, изключителни заслуги към израстването на поколения млади български певци, разнасящи славата на българската вокална школа по света и по повод неговата 75-годишнина.

 

Г. Делиганев се пенсионира като заместник директор по художествените въпроси в Държавна опера- Русе през 2018 г. На 29 юни 2019 г. Г. Делиганев е награден с „Кристално огърлие“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци за изключителния му принос в развитието на българската музикална култура. Сдружение Хор Сексагинта Приста-Русе присъжда званието Почетен член на Г. Делиганев за големите му заслуги в развитието и утвърждаването на хора, на 24 май 2021 г. Носител е на почетните знаци I степен на градовете Русе, Габрово, Свищов, Силистра и Видин.

 

През 2022 г. е сниман документалния филм „Постфактум. Георги Делиганев“, представящ вокалния педагог Г. Делиганев, като водеща фигура в българското хорово изкуство, с голям принос за израстването на световноизвестния български хор „Родина“-Русе. Филмът е по сценарий на Бояна Шандуркова, режисьор: Елена Машкова, оператори: Светослав Шаламанов и Тихомир Стоичков. Продуцент е БНТ2-Русе. Г. Делиганев умира на 20 септ. 2021 г. в Русе. Изключителните заслуги за развитието на модерната хорово-певческа школа у нас, завоювания авторитет на специалист и вокален педагог от най-висока класа, са истински знак за достойния принос на Георги Делиганев към развитието на националната ни култура и на утвърждаване на град Русе като водещ музикален център.

 

Автор: Д-р Надежда Цветкова, Гл. експерт в Държавен архив-Русе

Партньори и дарители

Основни партньори

                                                                                          

 

 

Дарители

 

     

 

                                                                                       

                                                                                

Съмишленици