След Първата световна война в България възникват общи сдружения на творчески личности, оставили своя отпечатък в различни области на изкуството. Функциите по опазване на националните ценности и идеали и претворяването им в изкуство се реализират от културно-просветните и професионални организации на интелигенцията. Държавата налага активна културна политика, която стимулира обединителни процеси между артистичните и културни среди. Необходимостта от възстановяване на националното самочувствие и търсенето на нови общочовешки ценности предоставя на образованието и културата силни възпитателни функции. За предстоящото откриване на Дома на изкуството и печата в Русе четем във в. „Русенска поща“ от 16 дек. 1924 г.: „Домът на изкуствата и печата в Русе ще започне своята публична дейност с редица беседи на нашия съгражданин писателя Добри Немиров. Повече прочетете ТУК...
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
- 90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
- Дарителски фондове в русенска девическа гимназия
- Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години
- 100 г. от рождението на Никола Боздуганов – поет, литературен критик, драматург и музикант
- 110 г. от рождението на Народния учител Руска Драгнева
19 октомври е обявен за Национален ден на благотворителността и това ни даде повод да погледнем старите снимки и документи, за да разберем доколко благотворителността е била позната на русенци. Защото за развитието на едно общество до голяма степен може да се съди по възникването и развитието на организации, насочили своите усилия към подпомагането на хора в нужда. Поглеждайки назад във времето, със задоволство можем да кажем, че българското общество е социално развито. Веднага след Освобождението в страната масово започват да се създават благотворителните организации. И макар с плахи стъпки в началото, русенци също тръгват по този път - да бъдат обществено ангажирани с проблеми и въпроси, на които държавното управление по различни причини или не обръща внимание, или не предлага адекватни решения. В град Русе се създават много благотворителни организации с различна насоченост, но с една обща кауза – да помагат на нуждаещите се и за развитието на града. Благодарение на тяхната неуморна и некористолюбива дейност в Русе възникват приюти за сираци и възрастни хора, безплатни ученически трапезарии и летни колонии, стопански училища, детски забавачници, колонии за туберкулозно болни и пр.
Безплатна ученическа трапезария към дружество "Добродетел", 1930 г.
Една от най-големите и дейни човеколюбиви структури в Русе е клонът на „Съюза за закрила на децата”. Създаден е на 21 ноември 1926 г., по инициатива на русенския окръжен управител Борис Димев и с участието на различни институции и видни граждани (Йосиф Вешков, митрополит Михаил, Кирил Старцев, Мария Бисерова, Нико Просеничков, д-р Доганов, Боян Цанков, Петко Атанасов и много други). Основната цел на организацията е всестранно подпомагане на нуждаещите се русенските деца. Една от първите инициативи на новоучредения клон е откриването на здравно - съвещателни станции – плах опит за намаляване на детската смъртност, която за началото на ХХ век е с потресаващо големи мащаби. В станциите майките трябва да придобият знания и умения за отглеждането на децата, за тяхното благоприятното развитие - както физически, така и духовно.
Ученички - милосърдни сестри при Български червен кръст
В състава на русенския клон влизат 16 благотворителни организации - Българско дружество „Червен кръст”, Български женски съюз „Любов към родината”, Комитет на руските колонии, Женско благотворително дружество „Добродетел”, Дружество „Ангел Кънчев”, Дружество на многодетните родители, „Борба с детската престъпност”, Израилско благотворително дружество „Малбиш Арумим”, Мюсюлманско благотворително дружество „Сахабет”, Арменско благотворително дружество „Милостивия кръст”, Християнски православни братства и др.
Програма за Деня на детето, 1937 г.
Съюзът работи под патронажа на Нейно Величество царица Йоана. За осъществяване на своята дейност Русенския клон на Съюза за закрила на децата, набира средства от вноски на действителните членове на организациите, от дарения, от помощни акции, от помощи от държавата и общината, от приходи от вечеринки, томболи и др. Клонът в Русе развива разнообразна дейност - поддържа ученически трапезарии, дневни детски домове и ясли, организира летни детски игрища, летовища, подвижна детска здравна служба и др. По инициатива на ценралното ръководство на Съюза за закрила на децата в България в Русе ежегодно започва да се отбелязва Деня на детето. Едни от най-значимите акции на Съюз за закрила на децата в България са тези за децата, пострадали от голямото Чирпанско земетресение 1928 г. и за децата преселници от Северна Добруджа след Крайовската спогодба 1940 г.
На 23 ноември 1948 г. по решение на общото събрание Съюз за закрила на децата в България, клон Русе прекратява дейността си.