„Най-добрият начин да направим децата добри е като ги правим щастливи“ е написал отдавна Оскар Уайлд. И е прав! Защото щастливите деца, стават щастливи възрастни, които ще направят света едно по-добро място за живеене! Дали от тази максима са водени хората, които някога някъде вземат решение да има празник, посветен на децата, ние не знаем. Факт е, обаче, че вече почти 100 години много държави по света отделят специален ден от календара, за да покажат на малките човеци, че са важни и обичани! Това се случва през 1925 г. на Световна конференция в Женева, на която се разискват въпросите на детското здраве и благосъстоянието на децата. Включването на България в тази кауза става след създаването на Съюз за закрила на децата (1925 г.) от Констанца Ляпчева, княгиня Евдокия и д-р Стефан Ватев. Много скоро се учредяват и клонове на съюза в по-големите български градове. Повече ТУК:
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
Съвършеният танц, наречен балет, е като магия, от която никой не може да избяга. Събрал в себе си толкова грация, нежност, въображение, суета, това е изкуството, което ни въвежда в един вълшебен свят изпълнен с магия, мечти, младост и красота.
Тази година се навършиха 60 години от създаването на Националното училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе. И днес ще припомним за една от прима балерините на Русенската опера, която отдава живота си на Русенската сцена, но и се посвещава на децата от Музикалното училище за да им предаде своите знания. Това е Надежда Руменин, една от балерините оставили трайна следа в балетното изкуство.
Малко хора знаят, че примабалерината е родена и израства в Кюстендил. Родена е на 19 август 1941 г. В спомените си, съхранени в личния й архив, тя говори с много топлота за родния край, макар и животът и да преминава в София, а впоследствие в Русе. Баща й е от този край, от райското, както тя го нарича, село Шишковци. С гордост отбелязва, че големият художник Владимир Димитров – Майстора там рисува своите български икони. Баща й остава още три годишен сирак и впоследствие става военен, за да е в помощ на майка си. Той служи във Видин, където се запознава с майката на Надежда Руменин, а по-късно се установяват да живеят в София. Любовта й към изкуството идва от нейното семейство. Разказва, че майка й има много красив глас – мецосопран и че всички в семейството са обичали музиката. Изпълнявала е женски арии в Хоровата капела, а слушайки музиката, Надежда Руменин започва да чувства необходимост да танцува, музиката я кара да се движи. Още пет годишна тя започва да взима уроци по пиано и да учи френски език. По-късно седем или осем годишна, Надежда Руменин постъпва в балетната школа на Живко Бисеров. Споделя, че детството й не е било “осакатено”. Родителите й са я научили да разпределя правилно времeто си и да има предостатъчно време и за игра, ангажименти, почивка, кино и разходки.
Когато завършва трето отделение с още три момичета решават да кандидатстват в Балетното училище в София. Кандидатите са много – над 200, а местата само 25. Баща й не е съгласен, смята, че така както е възпитана не би могла да съществува в един оперен театър – задкулисни игри, интриги, нечестна борба за роли. В спомените си тя споделя, че през 50-те години на 20-ти век мнението за балерините не е било особено ласкаво. Майка й успява да го убеди, а в последствие баща й се превръща в нейния най - голям почитател. Надежда Руменин сама си подава документите за кандидатстване в Балетното училище и след полагане на изпити успешно e приета. Там тя учи в класа на голямата з.а. Нина Кираджиева. В един клас е заедно с именитата българска хореографка Маргарита Арнаудова. Завършва с отличие през 1959 г. и е приета като стажантка в Националната опера. Годините на труд, сълзи и понякога на униние минават бързо, а след тях идва и първият дебют в четворката на малки лебеди от второто действие на “Лебедово езеро” и в принцесата от “Жар птица”. Поверяват й малки роли и сола, сред тях е и Фея Нежност от “Спящата красавица” в постановката на Фея Балабина.
Стажът в Софийската народна опера е добро начало на нейната бляскава кариера. След епизодични роли, през 1960 г. Надежда Руменин с още няколко момичета са изпратени по разпределение в Русенската опера, която по онова време е водеща след Софийската. Спомня си, колко сърдечно са приети от русенската трупа - “Учеха ни как да се държим на сцената, как да се гримираме. Направо ни бяха взели под крилото си” разказва балерината.
Първата й солова голяма изява е Принцесата от “Лешникотрошачката” и Одета от “Лебедово езеро”. Партнира й Димо Врубел, за когото Надежда Руменин споделя, че дължи много в професионалното си израстване. Балетмайсторът Асен Манолов разделя ролята на Маша на две. С тази постановка русенския балет се представя през 1962 г. на национален преглед в София, където предизвиква бурни аплодисменти. Следват ролите първо на Белия, а после и на Черния лебед в “Лебедово езеро”, за които мечтае всяка балерина. И през ноември 1962 г. Надежда Руменин танцува и двата лебеда. Танцува също с Тодор Тодоров, Димитър Гайдаров, а по-късно в “Жизел” с Бисер Деянов, Иван Цанков и Людмил Бубов. Едновременно с това тя учи задочно в Софийски държавен университет – Филологически факултет, специалност френска филология.
Участието й в балетни премиери по сезони е както следва: 1960/61 “Лебедово езеро”; 1961/62 “Лешникотрошачката”; 1962/63 “Нова Одисея”; 1964/65 “Франческа да Римини”, “Чудният мандарин”, “Карнавал в Куба”; 1965/66 “Целувката на феята”, “Блудният син”, “Един американец в Париж”; 1966/67 “Пепеляшка”; 1967/68 “Хайдушка песен”; 1969/70 “Хайдушка песен” – втори път.
Примабалерината харесва образи, в които има развитие, динамика, конфликтност. Лиричните образи според нея са малко неблагоприятни в това отношение, защото чувството протича в една линия. Най-много обича въплъщението си в ролята на Демна от “Нестинарка”, Жизел от “Жизел”, Канделас от “Любовна магия”.
Надежда Руменин работи с редица изтъкнати балетмайстори, но с особен респект говори за Асен Манолов. За нея, младата и неопитна тогава балерина е истинско щастие, че го е срещнала. Споделя, че това е една изключителна личност с огромна фантазия и оригинални идеи. Че музиката минава пред него за да се сътвори нужното за драматургичния момент сценично движение. Той не повтаря и не цитира никого, прави свои оригинални авторски редакции на високата класика: “Жизел”, “Лебедово езеро”,”Лешникотрошачката”. При това поставени за първи път извън столицата. Това са спектакли с дълъг живот, една голяма истинска школа за младите артисти от русенския балет. В “Жизел” тя играе Мирта и Жизел, в “Лебедово езеро” е Одета и Одилия, а в “Лешникотрошачката” – Принцесата. Танцува с много амбиция и ентусиазъм. С огорчение споделя, че този изключително талантлив творец за съжаление си отива от този свят непризнат и забравен.
Дълги години примабалерината изпълнява неизменно главните женски роли в много балетни потановки с подчертано ярко обаяние и голямо професионално майсторство, изнасяйки на гърба си основната тежест на репертоара. Годините минават и тя радва почитателите на балета с нови и нови превъплащения. И така, цели 18 сезона като примабалерина. Бедното момиче и чакащата жена в «Нова одисея», Франческа от «Франческа да Римини», Румяна от «Хайдушка песен», годеницата в « Целувката на феята», Солвейг в «Пер Гинт», Кармен, Жизел, Самотната, Донна Ана, Офелия. Колегата й Стоян Гергиев в едно интервю казва: «За Надя ли? – Какво може да се каже за нея - прекрасна партньорка, чудесен човек, изключителна балерина».
Надя Руменин предпочита силно драматичните роли. Такива, които се разкриват в спектакъла. Споделя, че винаги се е стремяла да разбере какво иска постановчикът, за това вниква дълбоко в образа, заживява с него, чувства състоянието на героинята си. По този начин тя може да го предаде най-добре на публиката. За нея танцът е живот, а не слава. Руменин е щастлива на сцената и няма значение дали ролята й е главна или малка. «Искала съм винаги да вълнувам както ума, така й сърцето на зрителя» казва тя. Ролите й обикновено са доста сложни за изграждане, нелеки технически, и особено натоварени емоционолно. И през 1980 г. вече има над двадесет роли, десет централни в големи балетни постановки. Нейните главни партии в «Лебедово езеро» на Чайковски, «Пепеляшка» на Прокофиев, «Дон Жуан» от Грубаренко, «Пер Гинт» от Григ, «Зле опазеното момиче» от Херолд, «Кармен» от Бизе са в златните страници на русенския балет. Утвърждава се като актриса с лирично амплоа, която предпочита сложни, конфликтни характери. Примабалерината участва и в телевизионни постановки. Петър Луканов поставя «Триптих за жената», където тя играе Антигона, Стоян Георгиев реализира «Хамлет» и «Елена от Пристис».
Последното й участие на палци, както тя се изразява е през 1986 г. - солистка на III – та част в “Концерт на ФА” от Гершуин след специална покана на балетмайстора Ален Бернар. Надежда Руменин споделя, че е убедена, че балетът е изкуство на младостта, но приема предложението му, защото е имала огромното желание да танцува в един по-различен стил, какъвто е неговия.
Една ретроспекция на творческия си път прави Надежда Руменин в интервю за местната преса през 1991 г. – тридесет години, отдадени на балетното изкуство, на Русенската опера и публика. От 1971 до 1991 г. е примабалерина към Русенската опера. Дълъг и труден е творческият процес на утвърждаване. Ежедневни изтощителни репетиции, специализация през сезона 1968-1969 г., в Малий театър за опера и балет в Ленинград, срещи с изтъкнати наши и чужди хореографи. Работи с много хореографи, но има някои, които не би забравила през целия си живот – Асен Манолов, Богдан Ковачев, Петър Луканов, Маргарита Арнаудова, Павлина Иванова, Христомир Михайлов, Асен Гаврилов, Емилия Кирова, Витаутас Гривицкас, Ален Бернард, Джанкарло Вантаджио, Вилен Галстян и др. Надежда Руменин споделя, че от всеки от тях е научила нещо за цял живот. А за колегите си от русенската балетна трупа споделя, че е създадена чудесна творческа атмосфера за работа, а това е от изключително значение. Взаимопомощта, разбирателството, непрестанния кипеж за потопяване и изгаряне в този жанр е нещо изключително при тях.
От запазените документи в личния й фонд разбираме, че тя освен много талантлива балерина е и опитен педагог, който предава своите знания и майсторство на младото поколение. След като слиза от сцената, тя продължава да живее с балета, но вече се отдава само на педагогическа и репетиторска дейност. Обича много работата с децата, посвещава им се изцяло. Работи в Дома на културата на транспортните работници - Русе, Пионерския дом, Младежкия дом. Дълги години тя ръководи школата при ОСК в Русенската опера, а нейните възпитаници от балетната школа при Пионерския дом и Дома на културата Русе, на IV републикански фестивал на художествената самодейност завоюват златен медал за постановката «Гости от космоса». В началото на 1976 г. тя отговаря и за хореографското оформление на съчетанието на представителната ни тройка – жени по акробатика на дружество «Дунав» Русе и възпитаничките й се завръщат с от световното първенство в ГФР със златни медали. «Много обичам да работя с деца. Те са толкова мили и талантливи. В работата си с тях човек може да осмисли много неща. Много сме щастливи всички от балетната трупа в Русенската опера, че от миналата година има балетен клас към Музикалното училище в града ни. Аз се занимавам с момчетата. Бих искала всичко, което съм научила за толкова години да научат и те» - казва примабалерината. От първия випуск тя преподава на балетните паралелки в Националното училище по изкуства – Русе до 2013 г.
Надежда Руменин е носител на множество награди и отличия - за най-добра женска роля през 1985 г. на прегледите на оперетните театри в Стара Загора за ролята на Черната кралица от от «Лешникотрошачката» от Чайковски; орден «Кирил и Методий» II степен; “1300 години България”; и редица други. Окръжният съвет на Българските професионални съюзи – Русе я награждава по случай 25 – годишнината на детската музикална и балетна школа и за много добра педагогическа дейност от 21 май 1980 г. Съюзът на музикалните дейци в България я награждава с Бронзова лира за цялостна творчестка дейност през 1981 г.
С Указ №1265 Държавният съвет на Народна република България на 21 май 1982 г. удостоява със звание Заслужил артист – примабалерината в Народната опера – Русе Надежда Руменин по слуай 24 май – Деня на българската просвета и култура, на славянската писменост и на българския печат и за нейните заслуги в областта на балетното изкуство.
Цветомира ДИМИТРОВА
Държавен архив - Русе