Русенският духов оркестър е наследник и продължител на дълголетна традиция, създадена веднага след Освобождението още през м. май 1879 г. Повече по темата тук.
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
В Зала 1 на НДК завърши първото издание на националния фестивал "Детска мелодия на годината". Деветгодишният Мартин Сиромахов бе единственият избран от Русе и региона да изпълни една от 14-те песни допуснати до финал. Той беше избран от композитора Георги Джилянов да представи неговата песента „На Плажа“, по текст на Борислав Ганчев и Георги Джилянов. Аранжиментът е на Георги Цветков, звукозаписът е дело на Пламен Мирчев-Мирона, а клипът на песента - на Стефан Матеев.
Седемчленно професионално жури от изтъкнати музиканти, композитори и текстописци оценяваше 14-те финални песни. Песента „На плажа“, изпълнена от Мартин, бе отличена с 3-та награда. Той получи приза за най–добро сценично присъствие.
„Най-голямата ми награда бе срещата с изключително артистичния и талантлив Мартин Сиромахов от Русе, който изпя моята песен.“, сподели в профила си композитора Георги Джилянов след награждаването. Малкият талант е солист на Вокално студио „Слънчеви ноти“ с вокален педагог Наталия Константинова.
Фестивалът ,,Детска мелодия на годината’’ бе организиран от ,,Сдружение за българска музика и изкуство” и е подкрепен от Съюз на българските композитори, Съюз на писателите в България, Съюз на музикалните и танцови дейци и Държавната агенция за българите в чужбина. Патриархът на България и Апостолическия нунций благословиха фестивала, малките участници в него, техните семейства, организаторите на фестивала и неговите поддръжници.
Фестивалът стартира на 22.03.2018 г. с двумесечен срок за набиране на нови детски песни за деца до 14г., от които професионално жури избра 14 песни. Националното прослушване за деца се проведе в 12 областни града от 15 юни до 9 юли – Шумен, Варна, Русе, В.Търново, Плевен, Монтана, Бургас, Кърджали, Стара Загора, Пловдив, Благоевград и София. Явиха се общо 340 деца до 14 годишна възраст, от които бяха избрани индивидуални изпълнители, дуети, триа, квартети, секстети и вокални групи, които да изпълнят финалните 14 песни .
На 22 септември те започнаха да звучат по всички програми на БНР, а от 1 октомври видеата на песните можеха да бъдат гледани в Ютуб и телевизия Е-кидс.
Песента ,,На плажа’’ може да бъде видяна на https://www.youtube.com/watch?v=sAxPwNHF83M
В гала концерта като носители на 1-ва награда от съпътстващия конкурс “Гласовете на детската мелодия на годината“ като гост-изпълнители бяха поканени и ВГ „Приста“ Русе. Те имаха честа да изпълнят и специално написаната песен–химн на ,,Детската мелодия на годината“.