След Първата световна война в България възникват общи сдружения на творчески личности, оставили своя отпечатък в различни области на изкуството. Функциите по опазване на националните ценности и идеали и претворяването им в изкуство се реализират от културно-просветните и професионални организации на интелигенцията. Държавата налага активна културна политика, която стимулира обединителни процеси между артистичните и културни среди. Необходимостта от възстановяване на националното самочувствие и търсенето на нови общочовешки ценности предоставя на образованието и културата силни възпитателни функции. За предстоящото откриване на Дома на изкуството и печата в Русе четем във в. „Русенска поща“ от 16 дек. 1924 г.: „Домът на изкуствата и печата в Русе ще започне своята публична дейност с редица беседи на нашия съгражданин писателя Добри Немиров. Повече прочетете ТУК...
Фондация „Русе – град на свободния дух“ и Държавен архив – Русе ще представят любопитни факти и истории, свързани с културата и изкуството на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство. Ще дадат повече информация за мащаба на културния живот на русенци, постоянството им в търсене и откриване на нови предизвикателства и утвърждаването им като носители на свободния дух. Ще разкажат повече за посещенията на крале, царе и височайши особи в Русе от края на 19 век и след това, отбелязването на празниците в града ни, за реализираните оригинални творчески идеи. Историите за събития и личности ще бъдат допълнени от богат снимков материал.
- 120 години от първата кинопрожекция в България
- Бални страсти от преди две столетия
- 6-ти май – Разкази за случки и събития от миналия век
- Еньовден, билкари и аптекари, преплетени с магическата сила на старите документи
- Васил Левски - 180 години безсмъртие
- 65 години от създаването на Държавен архив – Русе
- Как русенци са творили добро в миналото
- Пробуждането като състояние на духа
- Спасяването на българските евреи
- Спортът - воля, дух, обединение на хората
- Асен Русков - да създадеш театър и да си част от историята на киното
- Съединението - или как русенци се включват в звездния миг на България
- Първият учебен ден – безстрашен скок в морето от знания!
- Началото на волейболната игра в Русе и региона
- 115 г. от създаването на археологическата сберка при русенската мъжка гимназия "Княз Борис"
- Любовни писма на повече от 100 години ни разкриват непреходната сила на любовта
- Зараждане на борбата в Русе и региона
- Разходка до Париж за рождения ден на Айфеловата кула
- Мотоциклетни вълнения... или как се заражда този спорт в Русе
- Светлините на града 140 години от изобретяването на електрическата крушка
- Каква е връзката между пощенските марки, магазин за шапки и американския град Чикаго?
- Русенецът Йордан Змейски срещу Дико Илиев за авторството на любимото "ДУНАВСКО ХОРО"
- 125 години от рождението на Гео Милев - космополита борещ се срещу глупостта
- С поздрав към носителя на Оскар за шахмат Веселин Топалов
- Русе и борбата му с епидемиите в миналото
- 60 години куклен театър в Русе
- Животът на "ПЕВЕЦА НА БЪЛГАРИЯ" в Русе. 170 години от рождението на Иван Вазов
- Бадминтонът в Русе - вчера, днес и утре
- Когато в киносалоните започва да звучи екранът
- Няколко поколения русенски лекари - фамилия Доганови
- Заедно на сцената и в живота
- Петър Морзов - талантлив художник, първи в България фоторепортер и творец с безброй интереси
- Община Русе в Деня на Общините
- 1918 г. или как епидемия прекъсва русенския театрален живот
- Магията на танца води Димитър Гайдаров в Русе
- От партийните архиви за строителството на летище Русе
- 60 години русенски духов оркестър
- Посещение на Цар Борис III в Русе преди 100 години
- От архивите на русенския Яхтклуб
- 90 години от рождението на маестро Георги Делиганев
- Дарителски фондове в русенска девическа гимназия
- Как е отбелязван Денят на детето в Русе преди 100 години
- 100 г. от рождението на Никола Боздуганов – поет, литературен критик, драматург и музикант
- 110 г. от рождението на Народния учител Руска Драгнева
Фондация „Познание“ успешно приключи ключов етап от реализирането на проектът „Регистър на русенските учители“, който стартира през март 2024 г. и се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Русе – град на свободния дух“. Инициативата е част от отбелязването на 55-годишнината на организираната извънкласна дейност в Русе. Проектът беше подкрепен и от Община Русе, а в него се включиха още Регионалното управление на образованието – Русе, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Държавния архив – Русе, Центъра за ученическо техническо и научно творчество (ЦУТНТ), Английската езикова гимназия „Гео Милев“ и други партньори.
Целта на проекта е да създаде електронен регистър, който документира имената и приноса на русенските учители и тяхната значима роля в извънкласната дейност и образователните успехи на своите ученици.
Проектът започна с анализ на възможните източници на информация, включително документи от ЦУТНТ, Държавния архив – Русе, и летописни книги на гимназиите. Бяха разработени критерии за подбор, сред които водещо място заемат постиженията на възпитаниците на учителите на национални и международни форуми. Към момента са събрани седем справки от различни организации, като четири от тях вече са обработени и включени в първата версия на електронния регистър.
Регистърът е поместен в уебсайта www.uchiteli.org, който ще съхрани в обществената памет спомена за постиженията на тези достойни граждани на обществото. Работата по регистъра и уебсайта продължава, като събраната информация ще бъде допълнена и разширена, ще бъдат добавени нови профили на учители, както и ще бъдат обогатени представените фундаментални науки, които до момента са: математика, физика, химия, биология и приложно-техническите.
Като част от дейностите по проекта, в рамките на форум-дискусия на тема „Ролята на организираната извънкласна дейност за професионалното ориентиране на учениците“, проведен на 22 ноември в аулата на АЕГ „Гео Милев“, бяха връчени над 30 плакета на заслужили ръководители на извънкласни форми, които през годините са допринесли за развитието и успехите на своите ученици.
Проектът има за цел не само да отдаде заслужено признание на русенските учители, но и да подчертае важността на извънкласните дейности за професионалната реализация на учениците.